29.10.2021

PODZIMNÍ PRÁZDNINY


28.10.2021

STÁTNÍ SVÁTEK – DEN VZNIKU SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKÉHO STÁTU (1918)

28.10.2021

KAMÍNKY

Paní Hana Stolarikova nám napsala:
„Hezký večer, moc děkujeme Edovi za krásný kamínek, který nás překvapil na dnešní sváteční procházce a mile nám ji zpříjemnil. Abychom mu dopřáli putování po vlasti, vezmeme ho na cesty při některém z našich výletů. Kamínek byl nalezen dnes, tj. 28.10.2021, v areálu Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.“

27.10.2021

PODZIMNÍ PRÁZDNINY


25. – 26.10.2021

Halloween vs. Dušičky (školní projekt Tradice)

  • HALLOWEENSKÝ ČAS VE IV.B ZŠS
  • HALLOWEENSKÝ DEN V V.B ZŠ
  • Halloween vs. Dušičky – I.A PRŠ
V rámci projektu Tradice jsme si připomněli tyto svátky. Minulý týden jsme si vydlabali dýni, pekli sváteční perník, vyrobili dýně z papírových tácků a strašidelné lampičky z plastových kelímků.
V pondělí jsme si ještě povídali o uctění památky zesnulých a zhlédli moc hezký pořad ČT o Dušičkách.
  • TÝDEN DUCHŮ A DLABÁNÍ DÝNÍ V SAFARI PARKU (I., IV.A, I.B PRŠ)
K svátku Halloween patří tradičně dlabání dýní do podoby povětšinou strašidelných obličejů. I v tomto roce uspořádal Safari Park Dvůr Králové nad Labem tradiční Týden duchů. Kromě skvělé strašidelné výzdoby bylo možné vydlabat si svoji vlastní dýni, která pak posloužila k ozdobě Safari Parku a později budou dýně využity pro zvířátka, aby i ona z tohoto svátku duchů něco měla. I my, třída V.A, jsme se do dlabání dýní zapojili a pomohli jsme k halloweenské výzdobě Safari Parku. A troufáme si tvrdit, že se nám naše dýně povedly.
  • HALLOWEENSKÉ VAŘENÍ V V.A

Abychom si zpestřili čekání na Svátek všech svatých – Halloween, připravili jsme si malé pohoštění v podobě roztomilých mumií. Všem nám moc chutnaly.


26.10.2021

ZVÍŘATA NA DOTEK

V úterý 26. října nás ve škole navštívila ze Zooparku Stěžery moc milá paní, která se stará o spoustu zvířat. Některá z nich nám přivezla ukázat a s každým z nich nás podrobně seznámila. Přivezla je ve speciálních termoboxech hned několik. Roztomilého ježka, agamu, hada a želvu. Bylo skvělé, že jsme si je moli dokonce
i pohladit.
Vyprávění o tom, jak se o zvířátka doma starat, bylo podáno zajímavě, výstižně
a profesionálně. Všechny děti ze ŠD, pro které byla akce pořádána to zaujalo natolik, že měly spoustu otázek, na které jim paní ráda odpověděla tak, aby tomu dobře rozuměly.
Děti byly nadšené a bylo znát, že toto setkání jim udělalo velikou radost. Z akce, která je součástí projektů školy, si odnesly spoustu nových informací a zážitků
z blízkého kontaktu se zvířátky, které všechny děti prostě milují. Už teď se těšíme na další milé setkání a další zvířátka.

20.10.2021

DEN STROMŮ

DEN STROMŮ, který si připomínáme 20. října 2021 jsme příjemně oslavili a zorganizovali několik akcí pro dobrou věc. Zdobili jsme naši školu vším, co se dá díky stromům a jejich kráse vytvořit. Abychom přispěli dobré věci, sbírali jsme žaludy a kaštany pro zvířátka, aby měli v zimním období mlsat. Čistili jsme místa, kde se stromy rodí a vyrůstají. To proto, že nás těší svou čistou vůní, přirozenou krásou a tichými prostory. Děkovali jsme jim za to, že především vysoké zvěři poskytují domov a ten den jsme se vypravili na poučnou a zábavnou stezku. Vyprávěli jsme si o stromech, jak jsou důležité pro nás i pro celou planetu. Přicházeli jsme na to, kolik věcí ze dřeva je všude kolem nás. Počasí bylo docela fajn, ale na teplo ve škole jsme se docela těšili. Tam byla ve třídě připravena ukázka různých listů a plodů nejen ovocných, ale také jehličnatých stromů. Poznávali jsme je hmatem i čichem. Povídali jsme si o povoláních, jejichž hlavní náplní je práce se dřevem. Louskali jsme ořechy a nakonec barevně otiskli svou dlaň na veliký papírový strom. Cítili jsme, jak se za tu chvíli dokázala třída stromy, větvemi, listím a plody krásně provonět. Pojďme je chránit, pojďme o ně pečovat. Tisíckrát nám to vrátí. Byl to nádherný voňavý den. nám dávají sílu a prostor pro chvíle relaxace a pohody.
Podzimní pečení ve třídě V.B ZŠS
V říjnu jsme se v předmětu Učení o přírodě a ve Věcném učení seznamovali s ovocnými stromy. Aby jsme si učivo i osahali v praxi, upekli jsme si v rámci pracovní výchovy z plodin jednoho ovocného stromu skvělý štrúdl. Určitě hned poznáte jaký.
Stromy v I.A PRŠ
Hráli jsme si na malíře a vyráběli sovičky ze dřeva.
Výrobky ze dřeva v I.B PRŠ

SEDMÉ PLAVÁNÍ V HOŘICÍCH


15.10.2021

72 hodin

Celostátní dobrovolnická akce 72 hodin

Projekt 72 hodin jsou 3 dny (14. – 17. 10. 2021) plné dobrovolnických aktivit, které se konají v rámci celé ČR. Žáci naší školy se zapojili do této akce v pátek 15. 10. Některé děti se zaměřily na úklid města Dvůr Králové nad Labem od odpadků. Ve spolupráci s Odborem životního prostředí jsme měli vytipované lokality, které je potřeba více uklidit.
Ostatní žáci se vydali na úpravu stanovišť tříděného odpadu na určených místech našeho města. Jednotlivé kontejnery na tříděný odpad jsme vybavili nálepkami – lístky s informacemi, co do daného kontejneru patří. V blízkosti těchto stanovišť jsme provedli bezprostřední úklid.
Cílem celého projektu bylo vést žáky ke třídění odpadu a seznámit je s možností recyklace. Chtěli jsme zlepšit podmínky života v našem městě. Našim cílem bylo též, motivovat spoluobčany k recyklaci odpadu a správnému třídění.

Lovci odpadků z I.A PRŠ

Také naše třída se zúčastnila dobrovolnické akce 72 hodin. Na trase dlouhé téměř 5 km jsme sbírali odpadky a poklízeli okolí stanovišť kontejnerů na tříděný odpad.
Nejzajímavější „úlovky“ jsme objevili u Pušova splavu a v okolí nově opravené lávky z Vorlechu do Strže.

13.10.2021

HRDÁ ŠKOLA – SUIT UP DEN

Žáci I.A PRŠ  se dnes oblékli do svého nejlepšího formálního oblečení, i paní učitelka vypadala trochu jinak než obvykle, a chovali se jako praví gentlemani. Zopakovali si také dodržování pravidel etiky a etikety.


13.10.2021

ŠESTÉ PLAVÁNÍ V HOŘICÍCH


11.10.2021

ZÁLOŽKA DO KNIHY SPOJUJE ŠKOLY

Žáci naší školy se již tradičně zapojili do projektu „Záložka do knihy spojuje školy“. Tentokrát zamířily záložky ze Dvora Králové na Slovensko do Nitry. Doufáme, že udělají radost tamním žákům a netrpělivě očekáváme ty od nich.

Žáci I.B PRŠ a V.A ZŠ vyrobili záložky s básničkou.

08.10.2021

Volba povolání

V pátek 8. října se žáci 8. a 9. ročníků zúčastnili Prezentace středních škol v Trutnově. Zaměstnanci a studenti přítomných škol jim přiblížili konkrétní učební obory, předali letáčky s informacemi a upomínkové předměty.


06.10.2021

PÁTÉ PLAVÁNÍ V HOŘICÍCH


04.102021

Mezinárodní den zvířat

Ve všech třídách si žáci různým způsobem připomněli Mezinárodní den zvířat –  svátek připadající na 4. října, na počest Sv. Františka z Assisi, který v tento den r. 1226 zemřel. Tento mnich františkánského řádu zasvětil celý svůj život péči o nemocná a opuštěná zvířata. Podle historických pramenů se zvířaty dokázal mluvit.

O zvířatech jsme si povídali, zpívali, malovali obrázky …

TVOŘENÍ VESELÝCH ZVÍŘÁTEK KE DNI ZVÍŘAT – I.B PRŠ


01.10.2021

Železniční muzeum Výtopna Jaroměř

Žáci ZŠS navštívili železniční muzeum v Jaroměři. Měli jsme možnost vidět různé značky, které řídí vlakovou dopravu. Prohlédli jsme si staré lokomotivy, vagóny a drezínu. Dozvěděli jsme se i další zajímavé informace o starých vlacích. Naše cesta dále vedla i na vlakové nádraží v Jaroměři, které je po nedávné celkové rekonstrukci. Celý dopolední program jsme zakončili občerstvením v nedaleké cukrárně.