29.09.2022

Návštěva Městského muzea

29. září 2022 navštívili žáci VI.B Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem, aby se blíže seznámili s historií našeho města a to od dob pravěku až po současnost, součástí expozice byla i tradiční výroba vánočních ozdob.

Projekce i s exkurzí byla velmi zajímavá, od počátku připoutala pozornost všech žáků. Největším lákadlem pro žáky byl samotný model města – historické osídlení města s kostelem a hradbami. Žáci si postupně prohlédli expozici pravěku, středověku, doby husitské, období fašismu a komunismu v přímé souvislosti s dějinami našeho města.

Zajímavou byla i expozice výrobků podniků TIBA a JUTA, kde žáci našli některé z exponátů, ukteré dodnes vlastní jejich rodiče a prarodiče. Na závěr této první části byl pro žáky připraven průvodkyní interaktivní úkol – kvíz s tajenkou. K tomuto přistoupili velmi zodpovědně a s velkým zaujetím hledali mezi vystavenými exponáty odpovědi z různých historických
období.

Prostřednictvím videozáznamu a vystavených exponátů se žáci seznámili i s druhou částí prohlídky, a to s historií výroby vánočních ozdob. Nepřeberné množství vánočních dekorací s motivy různých druhů figurek, ovoce a zeleniny se stal největším lákadlem pro žáky, kdy si dokonce sami mohli vyzkoušet zdobení vánočních ozdob.

Celé dopoledne bylo završeno procházkou za původními hradbami královského města, jejichž součástí je i Šindelářská věž, gotický kostel svatého Jana Křtitele, Valová ulička.


Vůně pečeného v novém školním roce

 V rámci pracovní výchovy si žáci VI.B třídy naší školy prvně v letošním školním roce již ve dvou případech vyzkoušeli nově vybavené prostory kuchyňky.  Za tímto účelem přistoupili k pečení slaného a sladkého závinu z listového těsta. Po zakoupení potřebných potravin a ingrediencí byli rozděleny do skupin pro třech a každý se jal konkrétního úkolu, který v konečném důsledku měl vést k tíženému výsledku a to kvalitně a chutně upečených závinů. Jedna skupina válela těsta, druhá loupala jablka a třetí je strouhala. První dva záviny byly na slaný způsob a kromě listového těsta se v podobě náplně použila šunka, sýr a kečup. Další tři sladké s jablečnou náplní se skořicí a cukrem.  V průběhu přípravných prací vyučující předehřál troubu a pak už jen po provedení všech přípravných pracích zbývalo záviny potřít rozšlehaným vajíčkem, položit na pekáč s pečícím papírem a šup do trouby. S trochou napětí všichni čekali na podobu a hlavně chuť konečného produktu, za stálého sledování stavu závinů v troubě. Po cca 20 minutách bylo dílo hotovo, vyndáno a ponecháno vychladnout. Chuťové pohárky žáků v této chvíli dostávaly zabrat, ale nedalo se nic dělat, muselo se čekat. Po nějaké době došlo k očekávanému, záviny byly nakrájeny a postupně žáky i pedagogickým sborem konzumovány. Všem moc chutnalo a tak se již těšíme na další kulinářské výzvy v naší školní kuchyňce.


23.09.2022

Žáci Praktické školy dvouletá navštívili farmu ve Vítězné

Mohli jsme si vyzkoušet péči o hospodářská zvířata. Sebrali jsme čerstvá BIO vajíčka a zvířátkům dali za odměnu krmení a vodu. Součástí vycházky byl i sběr plodů podzimu.
Krásný podzimní čas přeje třída I.SB (1., 2.)
MCK

Den Šindelářské věže

V pátek 23.9. se žáci základní školy vydali na Den Šindelářské věže. Čekalo zde na ně několik stanovišť, kde měli možnost procvičit své znalosti, dozvědět se něco nového nebo vyzkoušet svou zručnost ve skládání věže. Navštívili i výstavu nazvanou Zmizelé časy v korespondenci rady Schulze. Páteční den zakončila návštěva „Mayerky“, kde se podívali na architektonické návrhy autobusového nádraží a továrny.

21.09.2022

Exkurze AGISS PRAKTIK MÓDA

Opět po roce jsme navštívili firmu AGISS, kde nám paní majitelka Ing. Martina Cermanová ochotně poradila, jak se obléci na slavnostní událost. Vyzkoušeli jsme společenská i volnočasová saka, kalhoty, kravaty a povídali si o módních doplňcích.
Exkurse byla krásná a poučná.
 Zavítejte do AGISS PRAKTIK MÓDY i vy, čeká tam na Vás milá profesionální obsluha, která se vším poradí.
Děkujeme třída I.SB PRŠ, Mgr. Lucie Macková, tř. uč.

Narozeninová oslava v I.B ZŠS

Taková narozeninová oslava je leckdy velká společenská událost, a tak jsme si procvičili, jak se správně na takové oslavě chovat, jak správně pogratulovat oslavenci a co se sluší a patří podle etikety. Moc děkujeme mamince oslavence za krásný dort.
A co vy? Máte rádi oslavy?

I.B a první palačinky

Naše první vaření začalo nákupem potřebných potravin v nedalekém obchodě. Napsali jsme si nákupní seznam, abychom na nic nezapomněli. Nákup jsme zvládli na jedničku. Dalším úkolem bylo poskládat puzzle s obrázkem jídla, které budeme kuchtit. Skládačka byla trochu složitější, ale i tak se zadařilo. A hurá na palačinky. Trénink z loňského roku byl znát a ani první palačinku jsme nespálili. Už se těšíme na další vaření.

Hokusy pokusy ve výuce fyziky

Naši sedmáci se poprvé letos seznamují s fyzikou. Ve IV. třídě si žáci vyzkoušeli doslova na vlastní kůži první pokus. Potřebovali pouze škrob, vodu, barvivo a nádobu. Pokus všechny moc bavil a už se těší na další fyzikální „hokusy pokusy“.

Poznáte, jak se vzniklá kapalina nazývá?

14.09.2022

EXPOZICE TEXTILNÍHO TISKU

Třída I.SB navštívila Textilní muzeum v rámci výuky drobné údržby domácnosti.

MCK


13.09.2022

VI.B V ZOO

V září jsme byli na prvním společném výletě naší třídy v Safari Parku. Máme nové spolužáky, a tak jsme tuto vycházku věnovali nejenom poznávání zvířat a přírody, ale také jsme měli možnost poznat se mezi sebou o trošku lépe. Čekalo na nás milé překvapení. Mohli jsme krmit žirafy, ale také si je pohladit.  Věděli jste, že žirafí srst je hebká? Že délka jazyku žirafy může být 45–55 cm? Tento den jsme si užili a pro všechny z nás to bylo první setkání se žirafami v naší blízkosti.


12.09.2022

PRŠ I.SA V ZOO

Hned co jsme se ve škole seznámili a trochu se „rozkoukali“, vydali jsme se do Safari parku ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Někteří z nás úplně poprvé. Naše první kroky mířily k novému pavilonu plameňáků a tučňáků. Prošli jsme také Ptačí svět a prohlédli si Galerii Zdeňka Buriana – učíme se o vývoji života na Zemi. Nemohli jsme zapomenout ani na kamarádské kozy kamerunské, které si můžete přímo v jejich ohradě poladit a nakrmit. Velkým zážitkem bylo setkání s orangutanem.

žáci I.SA


Návštěva Safari Parku – I.B ZŠS

Celé prázdniny jsme se těšili až půjdeme se školou do naší krásné ZOO a uvidíme její nové obyvatele -> tučňáky. V projektu měsíce Škola a já, má naše třída téma Můj spolužák, výlet za zvířátky nám skvěle posloužil k lepšímu poznání našich nových spolužáků. Dozvěděli jsme se také, jaká jsou naše nejoblíbenější zvířátka a mohli jsme si je prohlédnout i na vlastní oči. Po této návštěvě jasně vedou tučňáci a opičky.


09.09.2022

Naučná stezka Hartský potok – ZŠS

Na začátku měsíce září jsme se vydali na naučnou stezku Hartského potoka. Při cestě přírodou jsme se na informačních tabulích hravou formou seznámili se zajímavostmi o hospodářské a ekologické funkci lesa o stromech, lesních zvířatech, rostlinách a pozorovali kukátky páčky. Je škoda, že některá zastavení jsou již poškozená a nemají kukátka. Na konci celá trasy jsme si ještě zasportovali.


01.09.2022

Ve čtvrtek 1. září 2022 v 8.00 hod. začíná vyučování v novém školním roce 2022/2023.