Naše město

V listopadu proběhl v naší škole projekt NAŠE MĚSTO. Povídali jsme si o historii města a o významných osobnostech Dvora Králové nad Labem. Navštívili jsme muzeum, kostel, Safari park, vánoční ozdoby a další zajímavosti města. Při procházce centrem jsme plnili úkoly a jako odměna nás čekala Edova keška.

Anděla Boušková a žáci I.B

Podzimní práce na zahradě

V listopadu si žáci praktické školy dvouleté v rámci předmětu drobné údržby vyzkoušeli, co obnáší práce na zahradě v podzimním období.


29.11.2022

Volba povolání

Žáci VIII. třídy se zúčastnili besedy na téma „volba povolání“ na ÚP v Trutnově.

Vysněné povolání
Už jen pár týdnů zbývá žákům devátých ročníků na to, aby se rozhodli, kam povedou po blížícím se ukončení základní školy jejich další kroky. V tomto důležitém rozhodnutí se jim naše škola každoročně snaží co nejvíce pomoci, proto pro ně, a také pro žáky osmých ročníků, které toto rozhodnutí čeká za rok, připravila další užitečnou exkurzi. V úterý 29. listopadu žáci na Úřadu práce v Trutnově vyslechli přednášku, v níž jim paní Peterová sdělila řadu informací o tom, jak si vybrat vhodnou střední školu. Zároveň je také navedla na odkazy na online testy k volbě povolání a také na odkazy na videa, jež ukazují, co různá povolání po absolvování příslušné školy obnášejí. Ve čtvrtek 1. prosince se žáci se svými pedagogy vydali do Jaroměře na tamní Střední školu řemeslnou. Postupně v ní navštívili keramickou dílnu, kde sledovali výrobu květináčů, v dřevodílně shlédli odborný výcvik žáků 1. ročníku při výrobě malé židličky, nechyběla ani prohlídka dílen pro opraváře zemědělských strojů, pro strojníky a kováře. Určitě motivující pro žáky byla i závěrečná část návštěvy, v níž se naši žáci seznámili ze závěrečnými pracemi absolventů oboru kovář. Hlavně proto, že jsou opravdu povedené a ukazují, co všechno se v tamní škole v daném oboru mohou budoucí studenti naučit.
Barbora Pilná, asistentka

V tento den proběhl také ve škole Turnaj tří sportů.


27.11.2022

První adventní neděle


25.11.2022

CVIČENÍ V PŘÍRODĚ

Všichni žáci školy se zúčastnili podzimního cvičení v přírodě. Turistiku spojili s prověřováním tělesné zdatnosti a znalostí z oblasti přírodních věd a ekologické výchovy.


23.11.2022

NAŠE MĚSTO

  • Městské muzeum – historie
  • Návštěva pana starosty

HRDÁ ŠKOLA


22.11.2022

NAŠE  MĚSTO – KNIHOVNA

Také žáci PRŠ I.SA navštívili v rámci projektu NAŠE MĚSTO městskou knihovnu – program Pověsti Královédvorska. Poté se vydali na vycházku po městě, aby se seznámili se zajímavými místy a významnými budovami Dvora Králové nad Labem.


17.11.2022

Den boje studentů za svobodu a demokracii – svátek

Edíci a zasedání Krajského parlamentu mládeže Královehradeckého kraje

Svátek, a tudíž volno ve škole? Ne ale pro nás, Edíky. Dne 17. listopadu jsme se vydali na 2. zasedání krajského parlamentu, které provedlo volbu všech členů předsednictva.
Na tomto zasedání jsme se dozvěděli o plánované akci s názvem „Uctění památky Václava Havla v souvislosti s 11. výročím jeho úmrtí“, která proběhne dne 18. prosince u Lavičky Václava Havla před ústřední budovou Knihovny města Hradce Králové ve Wonkově ulici. O bližších podrobnostech k této akci vás budeme ještě informovat.
Dále vás chceme informovat o prezidentské debatě Zavolíme, která bude vysílána živě 1. prosince od 9 hod. Na co byste se zeptali prezidentských kandidátů? Máte příležitost položit dotaz přímo ve vysílání prezidentské debaty. Stačí jej natočit jako video a tým dramaturgů poté vybere ty nejzajímavější, které zazní v přímém přenosu. Více na www.zavolime.cz/#vyzva. Autoři vybraných dotazů budou pozvání přímo do studia, kde se mohou s kandidáty osobně setkat.
Tak od nás to je zatím všechno a my už jdeme chystat naše dotazy.
Bc. Petra Faktorová a Edíci

16.11.2022

Naše město

V rámci listopadového školního projektu Naše město navštívili žáci druhého stupně ZŠ městskou knihovnu. V zajímavém programu se seznámili s pověstmi z okolí města Dvora Králové nad Labem – O kalhotách Antonína Šporka, Bílá paní třebihošťská a O zvičínském drakovi.
Poté se vydali do kostela sv. Jana Křtitele. Žáci měli jsme možnost nahlédnout na balkónek a prohlídku zakončila návštěva kostelní věže.

11.11.2022

Odborník z praxe ve výuce na SŠ

V rámci projektu EU ŠABLONY III Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji II se žáci Praktické školy dvouleté zúčastnili čtyřhodinového bloku s odborníkem z praxe. Do školní kuchyňky za žáky přišla profesionální cukrářka Klára Zimová, která jim ukázala, jak se peče narozeninový dort. Žáci si pod jejím vedením připravili z potřebných surovin korpus, náplň a krém na zdobení dortu. Paní cukrářka také přestavila různé cukrářské pomůcky ke zdobení a krájení dortu. Konečný výsledek byl famózní. Žáci měli radost, že se jim podařilo vlastnoručně upéct dort, který vypadal jako z luxusní cukrárny. V závěru dopoledního bloku si svátečně nazdobili stůl a společně se o dort podělili. Zapojení oborníka z praxe do výuky je pro žáky nesmírně obohacující zkušenost.
10.11.2022

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ


8. – 10.11.2022

Naše škola se účastní akce TÝDEN VZDĚLÁVÁNÍ DOSPĚLÝCH

Úterý 8.11.- Den otevřených dveří online – od 9:00 hod. – https://www.zs-dk.cz/2022/11/08/nase-skola-online-8-11-2022
Středa 9.11. – Den otevřených dveří online – od 9:00 hod. – https://www.zs-dk.cz/2022/11/09/nase-skola-online-9-11-2022
Čtvrtek 10.11. – Den otevřených dveří online – od 9:00 hod. – https://www.zs-dk.cz/…/11/10/nase-skola-online-10-11-2022/
Čtvrtek 10.11. – Den otevřených dveří – přijďte navštívit naši školu od 13.30 do 16.00 hod.

9.11.2022

Sportovní setkání speciálních škol v Jaroměři

Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a krásné 3. místo na Sportovním setkání speciálních škol Královéhradeckého kraje, které se konalo začátkem listopadu v Jaroměři. Poděkování a gratulace ke krásnému umístění patří žákům Ondřeji Pabiškovi, Kateřině Beierové, Josefu Petráskovi, Josefu Jírovi a v neposlední řadě i Josefu Procházkovi, který si navíc odvezl i cenu FAIR PLAY.
Mgr. Lucie Macková a Zdena Voženílková

8.11.2022

Turnaj tříd I. stupně v překážkové ,,opičí,, dráze

V úterý 8.11. změřili své síly žáci a žákyně I. stupně základní školy a základní školy speciální v turnaji tříd v překážkové ,,opičí,, dráze. Naši žáci mají tuto sportovní aktivitu velice rádi, tak proč z ní rovnou neudělat turnaj. Bylo skvělé vidět, jak si vzájemně fandili a radili, protože tady nešlo o jednotlivce, ale o časový výsledek celého týmu. Účastníci museli zdolat nelehké překážky, ničeho se však nezalekli a časy byly lepší, než při hodinách TV. Odměna čekala na každého a na závěr byli vyhlášeni i nejrychlejší běžci z každé třídy a také nejrychlejší žák a žákyně celého turnaje. Podzimní turnaj se velice povedl a na jaře si ho moc rádi zopakujeme.


 3.11.2022

Exkurze Hořice (7 žáků) VIII.


2.11.2022

HALLOWEENSKÁ STEZKA

Jak to dopadne, když se promění dětský nápad v realitu? Za mě a naše dvě paní asistentky Radku Böhmovou a Báru Pilnou dva dny strávené s našimi „Edíky“ se vydařily. Nejdříve se zrodil v hlavě členů našeho parlamentu nápad uspořádat něco pro malé děti. Poté oslovení mateřské školky Drtinova a Dvořákova, zda by byly ochotni přijít s dětmi na naši první akci. Domluvili jsme si termín 2. a 3. listopadu. Následovalo pár dní příprav výzdoby, rekvizit a vymýšlení úkolů, rozdělení rolí, příprava kostýmů či vymýšlení čarodějnického příběhů, a to vše určitě stálo za to. Čarodějnice Nicota se nakonec rozhodla prolomit kletbu a na základě 6 splněných úkolů, 6 nalezených kuliček a pronesení zaříkadla, vysvobodila Edu, maskota naší školy, ze zajetí. Děti si odnesly vysvobozeného Edu a malé dárečky a snad i pěkné pocity z naší akce. A co si odnášíme my? Zkušenost že, když se spojíme a dáme hlavy dohromady tak dokážeme hodně. Zkušenost, že když se dá dětem šance tak můžou dokázat hodně. Zkušenost, že i přes menší nedostatky to nevzdáme a jdeme dál. A hlavně odhodlání do dalších akcí. Můžete zhlédnout naše video na školním youtube. Už teď se těšíme na příští rok až si tuto akci budeme moc zopakovat.

Bc. Petra Faktorová
Halloweenové stezky, kterou připravili jejich spolužáci ze školního parlamentu, se zúčastnili také žáci VI.A a VI.B . Stezka se skládala ze soutěží, které se konaly v areálu Českého rybářského svazu ve Dvoře Králové nad Labem. Celkem bylo připraveno pět stanovišť s různými druhy úkolů, související s výše uvedeným tématem. Důležitou podmínkou bylo pěkné počasí. V tomto ohledu vše dobře dopadlo a žáci se mohli soustředit jen na předvedení kvalitních vědomostních a fyzických výkonů. Na závěr byl každému účastníkovi vystaven diplom a předána sladká odměna.
Ing. Petr Zlatník

 1.11.2022

HRDÁ ŠKOLA

Rádi bychom Vám představili jednu skvělou novinku! Nechali jsme si jako škola vytvořit svoji vlastní volnočasovou školní kolekci oblečení, kterou je možné si aktuálně pořídit na našem eshopu zde: https://www.kraloveskoly.cz/zspremyslova/
Objednávání bude spuštěno od 1.11. 2022 a bude možné až do 15.11. 2022. Následně se eshop uzavře a objednané zboží půjde do výroby. Neváhejte proto, pokud si chcete pořídit ten svůj kousek ze školní kolekce.