Školní projekty

Součástí ŠVP EDA jsou průřezová témata, která  reprezentují okruhy aktuálních problémů současného světa a stávají se významnou a nedílnou součástí základního vzdělávání. Jsou důležitým formativním prvkem, vytvářejí příležitosti pro individuální uplatnění žáků i pro jejich vzájemnou spolupráci a pomáhají rozvíjet osobnost žáka především v oblasti postojů a hodnot. Tematické okruhy průřezových témat procházejí napříč vzdělávacími oblastmi a umožňují propojení vzdělávacích obsahů oborů. Škola zařazuje do vzdělávání na 1. i 2. stupni ZŠ a ZŠS a v obou ročnících PRŠ  všechna průřezová témata jako integrační součást vzdělávacího obsahu vyučovacích předmětů v podobě  seminářů, kurzů, projektů apod.

Právě forma projektů se velmi osvědčila.

Ve školním roce 2018/2019 již proběhly tyto školní projekty:

1. ŠKOLA A JÁ – v září – zaměřen na plnění Osobnostní a sociální výchovy (OSV) a Výchovy demokratického občana (VDO)
  2. STROM – v  říjnu – zaměřen na plnění Environmentální výchovy (ENV)
  3. NAŠE MĚSTO – v listopadu – plnění VDO - právě probíhá

Společná setkání – prezentace práce žáků a hodnocení vždy v závěru jednotlivých projektů.

Projektové dny:

1. DEN ZVÍŘAT – 04.10.
  2. DEN VZNIKU SAMOSTATNÉ ČSR 1918

Z hodnocení projektů vyplývá, že tato podoba plnění průřezových témat je velmi vhodná. Bude se tedy uplatňovat i v letošním školním roce. V plnění dílčích úkolů bude třeba se i nadále zaměřovat více na MKV. Rovněž se potvrdilo, že nejvhodnějším časovým prostorem pro jednotlivé projekty je jeden měsíc. Největší motivací k zapojení se do projektů je pro žáky odměna. Proto je dobré pojmout celý projekt jako soutěž. Pokud to není možné, měla by být soutěž alespoň jeho součástí.

O podrobnostech bude aktuálně informovat ŠKOLNÍ ZPRAVODAJ.