ŠABLONY
ŠABLONY III – ZŠ
ŠABLONY IKAP – SŠ
V rámci projektu EU ŠABLONY III Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji II se v tomto školním roce žáci Praktické školy dvouleté zapojí do několika bloků s odborníkem z praxe, který předvede své dovednosti v prostředí školy a motivuje tak žáky například k výběru povolání.
Odborník z praxe ve výuce na SŠ
MRKEV
Základní škola a Praktická škola, Dvůr Králové nad Labem
Je členem
SÍTĚ ŠKOL ZABÝVAJÍCÍCH SE EKOLOGICKOU VÝCHOVOU
M.R.K.E.V.
s platnou registrací do 31.prosince 2022
M.R.K.E.V. – Metodika a realizace komplexní ekologické výchovy
M.R.K.E.V. (Metodika a realizace komplexní ekologické výchovy) je dlouhodobým programem Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina (SSEV Pavučina), který je realizován od roku 2001. Jeho záměrem je vytvářet funkční systémy školního a mimoškolního environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), rozvíjet a podporovat regionální sítě pedagogických pracovníků, škol a dalších organizací zabývajících se EVVO, podporovat proces vytváření a realizace školních programů EVVO a v posledních letech i podporovat pedagogické pracovníky při začleňování environmentální výchovy jako průřezového tématu do školních vzdělávacích programů.
Od zahájení realizace projektu v roce 2001 počet škol a školských zařízení zapojených v síti převážně rostl, v současné době je v síti M.R.K.E.V. zapojeno cca 850 základních a středních škol ze všech 14 krajů ČR.
Členství v síti bylo od roku 2001 až do současnosti otevřeno všem školám i školským zařízením se zájmem o environmentální (ekologickou) výchovu, rozesílané materiály se však postupem času začaly více specializovat na základní a střední školy. Počínaje registrací na rok 2009 bylo členství v síti omezeno právě na základní a střední školy.
RECYKLOHRANÍ
Recyklohraní
Recyklohraní je školní recyklační program pod záštitou MŠMT České republiky, jehož cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení.
Program byl vyhlášen od září 2008 a od 12. 09. 2008 je součástí programu i naše škola. Každý žák mohl do školy přinést nepotřebné drobné elektrospotřebiče (například starý mobil, kalkulačku, telefon, elektrohračku, drobné počítačové vybavení, nebo žehličku apod.) a baterie a akumulátory.
Žáci se zapojovali také do zábavných her a soutěží, výtvarných či fotografických úkolů a kvízů z oblasti třídění a recyklace odpadů, které organizátoři projektu zadávají.
Za nasbírané vysloužilé baterie a drobná elektrozařízení a splněné úkoly získávala naše škola body, za které jsme pořizovali různé učební pomůcky, hry i vybavení pro volný čas (stolní fotbal, fotoaparát, sportovní vybavení, pomůcky do přírodovědy, drobné hry a knihy).
V současné době je zapojeno do programu 3808 škol z celé republiky. I přes velký počet škol se nám podařilo získat několik krásných umístění. V roce 2011/2012 se naše škola umístila v celkovém sběru na 2. místě v Královéhradeckém kraji. V tomtéž roce jsme se umístili na 6. místě v žebříčku nejaktivnějších speciálních a praktických škol. Z různých soutěží, kterých jme se účastnili uvádím výrobu boxu pro baterie, kde jsme získali 3. místo ze 1391 zúčastněných škol. Ani ve sběru mobilů jsme si nepočínali špatně. V roce 2013 jsme se dostali mezi 100 nejúspěšnějších škol, a to na 18. místo.
Komplikovaná situace v zemi nutí učinit zásadní změnu v programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. S účinností od 16. 5. 2020 se ruší odměňování škol za sběr a osvětu prostřednictvím bodového systému a katalogu odměn. Společnost Asekol oznámila, že nebude nadále Recyklohraní podporovat.
Máme ještě objednaný výjezdní program pro školu, uvidíme, zda se jej podaří realizovat ve školním roce 2020/2021.
Pro konkrétní přehled uvedu ještě několik zajímavých čísel za celou dobu zapojení v projektu: Odevzdali jsme 390 ks mobilních telefonů, 4 ks počítačů, 940 kg baterií a neuvěřitelných 7 462 kg elektrozařízení!
Děkuji všem, kdo se jakýmkoliv způsobem tohoto programu zúčastnili!
OVOCE DO ŠKOL
PROJEKT OVOCE A ZELENINA DO ŠKOL A MLÉKO DO ŠKOL
V letošním školním roce se naše škola opět zapojila do projektu Ovoce a zelenina do škol. Jedná se o projekt Evropské unie, který v ČR probíhá již od roku 2009/2010. Cílem projektu je vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a tím zároveň bojovat proti dětské obezitě. Projekt je určen pro žáky základních škol, včetně dětí z přípravných tříd základních škol nebo přípravného stupně základních škol speciálních, kterým je zdarma dodáváno čerstvé ovoce a zelenina, ovocné a zeleninové šťávy nebo ovocné protlaky.
Naše škola podporuje regionální zemědělce, proto i letos pokračujme s odběrem ovoce od prověřeného dodavatele, kterým je ZD Dolany, neboť jsme se vzájemnou spoluprací spokojeni.
S novým školním rokem jsme rozšířili projekt o Mléko do škol a navázali jsme vzájemnou spolupráci s podnikem Madeta, který nám dodává mléko pro žáky.
Ve školním roce 2022/2023 je, z rozhodnutí Ministerstva zemědělství, projekt omezen pouze na žáky I. stupně základních a speciálních škol, včetně přípravných ročníků. Omezení se týká obou projektů.
KOŠE DO ŠKOL
Koše do škol
Na pracovišti v Přemyslově ulici třídíme odpad do nádob, které jsme získali z projektu Královéhradeckého kraje a společnosti EKO-KOM „Koše do škol“ ( r. 2012).
Nádoby jsou umístěny v suterénu školy a zlepšily podmínky třídění dopadu. Určené služby žáků pravidelně zajišťují vynášení odpadu ze tříd i z nádob v suterénu.
Prostřednictvím projektu „Koše do škol“ jsme zlepšili podmínky ke třídění odpadu v naší škole. Žáci svým tříděním přispívají k ochraně životního prostředí.
POSTCROSSING + CIZÍ JAZYK TROCHU JINAK
2020/2021
22.03.2021
Během tohoto měsíce jsme také obdrželi spoustu pohledů, ale i knížek v rámci projektu Posttcrossing a Projekt World Wide Pen Club (celosvětový klub na dopisování). Každý žák, který se zapojuje do těchto aktivit obdržel rovněž malý dárek od 93leté babičky z Ameriky.
16.09.2020
International Pen pal club
V tomto školním roce jsme se s angličtinou kromě Postcrossingu zapojili do International Pen pal club a v současné době jsme obdrželi už 5 pohledů z různých částí světa. Určitě nezůstaneme jen u první výměny pohledů, ale navážeme kamarádství na dálku. Příští týden nás čeká online spojení se školou v Kyjevě.
2019/2020
POSTCROSSING
V letošním školním roce jsme se zapojili do projektu POSTCROSSING ( postcrossing.com), prostřednictvím kterého cestujeme po světě. Nejenomže procvičujeme anglický jazyk, ale zároveň poznáváme i svět. Již jsme obdrželi 17 pohledů a zároveň 17 pohledů poslali. Kromě pohledů občas dostaneme i milé překvapení např. v podobě amerického dolaru či záložek do knížek. Víte, v jaké městě mají lítající vlaky? V jakém státě musí chodit do školy i v neděli? Či v jakém městě mají největší muzeum cukrovinek? My už ano a těším se na další pohledy a zajímavosti ze světa.
Naše pohledy
Čína
RUSKO
USA
KOREA
FINSKO
FRANCIE
PORTUGALSKO
NĚMECKO
ZÁLOŽKA DO KNIHY SPOJUJE ŠKOLY
ZÁLOŽKA DO KNIHY SPOJUJE ŠKOLY
Školní rok 2022/2023
V letošním školním roce jsme se opět zapojili do projektu „Záložka do knihy spojuje školy“.
Před podzimními prázdninami jsme odeslali záložky do naší partnerské školy na Slovensko. Letos se jí stala Špecialna základná škola s materskou školou v Kysuckém Novém Mestě. Záložky se žákům povedly. Snažili jsme se dodržet zadané téma, které pro letošní rok znělo: „Můj příběh čeká na Tvé přečtení“. Některé záložky žáci vytvořili jako film s příběhem. Jiné byly opatřeny QR kódem s odkazem na konkrétní příběh, ve kterém nakreslené postavy vystupují. Do balíku jsme přidali propagační předměty našeho města a dopis pro kamarády a učitele ze Slovenska. Obratem jsme obdrželi také spoustu krásných záložek i s pěknými dárky. Těšíme se na další spolupráci.
Školní rok 2019/2020
Výrobky žáků ZŠ a PrŠ Dvůr Králové nad Labem putovaly na Slovensko
Školní rok 2018/2019
Nedávno jsme Vás informovali, že se naši žáci zapojili do mezinárodního projektu ZÁLOŽKA DO KNIHY SPOJUJE ŠKOLY. Vybrali jsme ty nejkrásnější příběhy, jako jsou Krkonošské pohádky, Knihu džunglí, místní pověsti, Děti z Bullerbynu, Noemovu archu a mnoho dalších a různými technikami jsme záložky vytvořili. Vypalovali jsme do dřeva, malovali, skládali, až vznikl krásný soubor asi šedesáti záložek do knih. Ke každému tématu jsme přidali i text pohádky nebo alespoň básničku. Žákyně praktické školy jeden příběh dokonce sepsala sama, proto jsme slovenským kamarádkům mohli poslat naprosto originální pohádku.
A co teď? Vše zabalit do krabice, napsat adresu a odeslat. Jenže nám se stále naše krabice zdála stále nedokonalá, proto jsme se žáky vyrazili do Informačního centra, kde jsme získali propagační materiály a dokonce i nějaké drobné dárky pro žáky na Slovensku. Ať se také podívají, jak to tu máme na okolí krásné! A teď už opravdu na poštu. S žáky jsme balík zabalili a odeslali. Náš úkol byl tímto splněn.
Každým dnes však vzrůstala zvědavost, jaké záložky jsou připravené pro nás a kdy vůbec dorazí. Čekali jsme a čekali…a dočkali se. Balíček na poště jsme si vyzvedli a konečně si mohli všechno prohlédnout. Zvědavější než některé děti byly i paní učitelky 🙂 A co všechno jsme v balíčku dostali? Prohlédněte si fotky!
ADOPTUJ ZVÍŘE
Žáci a učitelé ze ZŠ a PrŠ adoptovali papoušky
Není snad dítě, které by nemělo rádo zvířata. Velmi podobně je to i s dospělými. Abychom propojili příjemné zážitky s něčím užitečným, podařilo se nám v červnu letošního roku navázat spolupráci se Zooparkem Stěžery. V čem spočívá?
Naší snahou bylo pomoci zvířatům, proto jsme na výběr dostali některá z nich. Volba mezi surikatami, oslem, papoušky nebo agamou nebyla vůbec jednoduchá. Nakonec však zvítězil pár papoušků. Adoptovali jsme si ary zelenokřídlé.
Z důvodu distanční výuky se prozatím do projektu mohli zapojit pouze učitelé, ale od září se v Zooparku Stěžery budou těšit všichni i na naše žáky. Jejich úkolem bude vymyslet pro pár papoušků jména, můžeme jim dovézt něco dobrého do zobáčku a hlavně nás čeká velký projektový den pro všechny žáky ze školní družiny. Ale to ještě není všechno! Možná se chystá i den, kdy by naopak zvířata ze zooparku přijela podívat k nám do školy.
Publikováno zde: https://www.kralovedvorsko.cz/vzdelavani/zakladni-skoly/zs-a-prs-dvur-kralove/zaci-a-ucitele-ze-zs-a-prs-adoptovali-papousky.html Královédvorsko.cz
Průběh projektu
Adoptujeme papouška
30.06.2020
ADOPCE USKUTEČNĚNA
Přání se stalo skutečností. Adopce páru papoušků ARA zelenokřídlých je uskutečněna. Jsme šťastní, že se můžeme podílet na péči o tak krásná stvoření.
ZOO STĚŽERY
Žáci ŠD naší školy navštívili zoopark Stěžery, kde společně s pedagogy adoptovali pár papoušků ARA zelenokřídlých. Kromě již zmiňovaných papoušků si mohli prohlédnout a pohladit spoustu zvířátek. Mnohé pak krmili zeleninou a pečivem jako skuteční ošetřovatelé Výlet se nám všem moc líbil a už se těšíme na to, až zvířátka přijedou na návštěvu k nám do školy.
16.11.2022
Myslíme na své zvířecí kamarády
HRDÁ ŠKOLA
Budujeme hrdou školu
Organizace Schools United připravuje každoročně projekt, díky kterému si zpestříme školní rok netradičními aktivitami a zažijte školu jinak.
„Připravili jsme pro vás projekt, díky kterému oživíte studentský život na vaší škole! Zažeňte každodenní stereotyp a uspořádejte ve škole alespoň některou z těchto aktivit. Na konci roku vylosujeme 3 školy, které za splnění těchto akcí vyhrají super ceny. Navíc je skvělé, že všechny tyto aktivity budou dělat zúčastněné školy ve stejný den, takže můžete sledovat, jak prožívají tyto dny i ostatní školy. Jako bonus jsme vám připravili všechny materiály k propagaci akcí dopředu. Zapojte se do projektu a oživte svou školu!“